Matka Boża Garczyńska

W kościele parafialnym pw. św. Andrzeja Apostoła w Garczynie, w centralnej części głównego ołtarza, znajduje się gotycka rzeźba Pięknej Madonny, nazywanej Matką Bożą Garczyńską. Rzeźba została wykonana z drzewa dębowego. Prawdopodobnie pochodzi z klasztoru Norbertanek z Żukowa. Jej powstanie datuje się na drugą połowę XV wieku.

Matka Boża przedstawiona jest jako Regina Coeli. Na głowie ma koronę, w prawej ręce trzyma berło i stoi na sierpie księżyca. Twarz jest delikatnie polichromowana na kolor cielisty z czerwieniami na policzkach. Oczy spoglądają na Dzieciątko. Cała postać ubrana jest w zewnętrzną szatę w odcieniu czerwieni, z pięknym złotym ornamentem o wzorze granatu, ułożoną w naturalne obszerne fałdy spływające ku dołowi. Dzieciątko zwrócone bokiem, odziane jest w długą luźną sukienkę z kołnierzykiem. Na Jego kolanach spoczywa jabłko królewskie, a na szyi umieszczony jest różaniec.

W figurze Pani Garczyńskiej czcimy Matkę Bożą. Jej kult jest bardzo żywy w naszej wspólnocie. Matka Boża Garczyńska przyciąga do siebie wszystkich parafian i bardzo wielu gości. W każdą niedzielę zanim rozpocznie się pierwsza Msza Św. odsłaniamy Jej figurę i śpiewamy Godzinki o Niepokalanym Poczęciu NMP. Każda środa licznie gromadzi nas na wspólnej modlitwie. Przychodzimy do naszej Matki codziennie w maju i w październiku. W pierwsze soboty miesiąca Maryja zaprasza do siebie Rodzinę Żywego Różańca. Nie do przecenienia jest także osobista pobożność maryjna. Wiedzą o tym dzieci, młodzież i dorośli. Wszyscy, na różne sposoby, doświadczamy opieki Matki Bożej Garczyńskiej.

Podczas naszych wspólnotowych i osobistych nabożeństw odmawiamy Modlitwę do Matki Bożej z Garczyna, napisaną przez Księdza Biskupa Diecezjalnego Jana Bernarda Szlagę.

Podczas odsłonięcia figury Matki Bożej Garczyńskiej śpiewamy pieśń: „Od jutrzenki Ty jesteś piękniejsza”:

1. Od jutrzenki Ty jesteś piękniejsza,
    blaskiem Swoim wypełniasz nam ziemię,
    a wśród gwiazd, co jaśnieją na niebie
    nie ma gwiazdy tak pięknej jak Ty.
    Ref.
    Piękna Tyś jest jak słońce,
    jasna nad blask księżyca,
    gwiazdy zaś najpiękniejsze
    nie są piękne jak Maryjo, Ty. (2x)
  2. Matko Boga i Matko nas, ludzi,
    Tyś radością jest świata całego.
    przyjmij prośby od dziecka Twojego,
    hołdy nasze, radości i łzy.
    Ref. (2x)

Na zakończenie nabożeństw, gdy zasłaniamy figurę Matki Bożej Garczyńskiej, śpiewamy kolejne dwie zwrotki:

1. none
  2. none
  3. O Dziewico najczystsza, najświętsza,
    najgodniejsza zachwytu i chwały
    spraw, by święte i czyste się stały
    serca nasze, marzenia i sny.
  4. Wniebowzięta Królowo wszechświata,
    przyjm nas wszystkich w Twą świętą niewolę,
    by przez ziemskie cierpienia i bóle
    bramy niebios otwarły się nam.